Fűtési rendszerek tervezése

5/5 - (9 votes)

Fűtési rendszer tervezése nélkül, nem lehet optimális fűtésrendszerünk

Fűtési rendszerek tervezése
Fűtési rendszerek tervezése

Még egy évtizeddel ezelőtt is a fűtési rendszer kiválasztása egy életre szóló döntés volt. Egy ház vagy ilyen, vagy olyan rendszert használt. Vagy gázzal fűtötték, vagy nem – a nem, az többnyire a vegyes tüzelésű kazánt jelentette. A fűtési rendszer korszerű vezérlésűnek számított, ha a szobai termosztátok jelzései alapján a kazán be- és kikapcsolt a megfelelő hőfok elérésénél. Alapjában véve ez így van ma is, bár azért egy mai családi házas fűtési rendszer tervezése során azért ennél jóval több a rendelkezésre álló választási lehetőség.

A fűtési rendszer tervezése két elérendő célt takar. Fűtésünket úgy kell kialakítani, hogy az

  • a lehető legnagyobb komfortot szolgáltassa

  • a lehető leggazdaságosabb üzemeltetés mellett.

Együttműködő fűtési rendszerek

Amiben az elmúlt évtized igazán újdonságot hozott, az a megújuló energiaforrások alkalmazása. A megújuló és a hagyományos energiaforrások együttes használata, illetve a fűtési rendszer automatizálásának a lehetősége. Az okos fűtési rendszer ma már nem csak a házépítési katalógusok lapjain létezik, elérhető lehetőség bármely építtető számára.

Egy új ház fűtési rendszere ma akár két-három különböző technika együttes használatát is jelenti. A hagyományos gázfűtés mellett akár ugyanabban a házban is megjelenhet a meleg vizet előállító napkollektor, az elektromos áramot termelő napelem, s esetleg még a fűtést-hűtést kiegészítő hőszivattyú is jelen van.

Fűtési rendszerek lelke az előzetes fűtési terv készítése

Egy ház fűtési rendszere akkor működik igazán jól, gazdaságosan, ha szó szerint rendszert alkot. Ha egymás mellé dobáljuk a különböző berendezéseket, akkor az elérhető hatékonyságnak csak a töredékét fogjuk tudni kihasználni. A fűtési rendszer kialakításának vagy korszerűsítésének éppen ezért egyik legfontosabb lépése az előzetes fűtési terv készítése.

A megfelelő épületgépész tervezés arról gondoskodik, hogy az egyre bonyolultabbá váló fűtési rendszer elemei képesek legyenek összehangoltan működni. Nagyon sok pénz mehet veszendőbe, ha nem igyekszünk a tervezés során optimalizálni a beruházási és későbbi működési költségeket.

Mennyibe kerül egy korszerű fűtési rendszer kiépítése?

A fűtési rendszer tervezése sok esetben elmarad, vagy a beruházás befejező időszakára tolódik. Mire egy kazán megvásárlásra sor kerül, addigra az építtető sok esetben már elkölti pénze jelentős részét. Ilyenkor jönnek a szűkösségről tanúskodó megoldások: az eredetileg tervezett eszközök helyett válasszuk csak az olcsóbb fűtési rendszert, hagyjuk ki a kihagyható elemeket. Az elképzelés mindig ugyanaz: most csak legyen meg valahogy, aztán majd pár év múlva korszerűsítjük, ha lesz rá keret. Sajnos, ezek az utólagos fűtéskorszerűsítések rendre elmaradnak, a tulajdonosoknak pedig ott marad a gyenge eszközökből összerakott fűtési rendszer. Az előzetes, alapos épületgépészeti tervezés segít megelőzni ezt a súlyos és hosszú távon jelentős pénzt és energiát elpazarló problémát.

A tét nem kicsi: egy épület energiafogyasztásának döntő többségét a fűtés és hűtés költsége adja. A gondos fűtéstervezés ennek a költségnek az alacsonyan tartásáról gondoskodik. Mi dől el a mérnökcsapat asztalán a fűtési terv készítése során?

  • mennyibe kerül a fűtési rendszer kiépítése

  • mennyit kell majd fűtésre költeni az üzemeltetés során

  • mennyire lesz könnyen szabályozható a fűtési rendszer, mennyi idő kell a hőmérséklet megváltoztatásához a helyiségekben

  • automatizálható-e a fűtési rendszer, vagy elszigetelt módon, helyiségenként kell-e a hőmérsékletet állítani

  • milyen esélyei lesznek évekkel később egy korszerűsítésnek

  • mennyire kötött a fűtési rendszer, van-e lehetőség átállítani később valamilyen megújuló energiaforrásra?

Mivel az épület gépészeti megoldásokat megváltoztatni nem olyan könnyű, mint átfesteni a falakat, ezért a fűtéstervezés során megválaszolt kérdések évtizedekre meghatározzák az épület használatának lehetőségeit.

Csak egy példa: ha Ön ma valamilyen gázfűtés mellett dönt, akkor ezzel kizárja, hogy akár a jövőben is a napenergia felhasználásának jelentős szerepe lehessen a fűtési költségek csökkentésében. Ezért is javasoljuk, hogy a fűtési rendszerek tervezését ne szükséges, de nem túl érdekes mérnöki munkának tekintse. Adja meg a lehetőséget arra, hogy felkészült épületgépész mérnökeinkkel együtt megálmodjuk és meg is tervezzük ingatlana működésének legfontosabb jellemzőit.